به گزارش ایرنا، «حسام زکی» امروز سه شنبه در گفت وگو با شبکه اسکای نیوز عربی با اشاره به اینکه برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب موانعی وجود دارد، افزود: دبیرکل اتحادیه عرب در سفر خود به الجزایر مدت زیادی در زمینه بازگشت سوریه به این اتحادیه صحبت و رایزنی کرد و نتیجه این شد که هنوز زمان این بازگشت فرا نرسیده است و این موضوع به اجماع کشورهای عضو اتحادیه نیاز دارد.

وی با بیان اینکه الجزایر هرگز بازگشت سوریه به کرسی خود در اتحادیه عرب و شرکت در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه که قرار است به میزبانی الجزیره برگزار شود را شرط نکرده است، گفت: حضور سوریه در نشست اتحادیه عرب شرط الجزایر نیست، اما الجزیره می‌خواهد در نشست بعدی سران کشورهای عربی، سوریه به کرسی خود بازگشته باشد تا انسجام عربی که اکنون از دست رفته است، بازیابی شود.

معاون اتحادیه کشورهای عربی با بیان اینکه «سوریه یکی از اعضای موسس این اتحادیه است و حق دارد که در آن کرسی داشته باشد، اما به دلیل شرایط خاص غایب است، اظهار داشت: غیبت سوریه در اجلاس الجزایر با غیبت قبلی آن متفاوت است.

وی افزود: این، تصمیم اتحادیه نیست، بلکه تصمیمی است که توسط رهبری سوریه اتخاذ شده زیرا رهبران سوریه دیدند بهتر است که برای اقدام مشترک اعراب فرصتی داده شود.

زکی در پاسخ به سوالی درباره احتمال درخواست بیانیه نهایی اجلاس الجزایر برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: این موضوع پایان یافته است. حتی «فیصل مقداد» وزیر خارجه سوریه نیز در اظهاراتی تاکید کرد که در حال حاضر سوریه دیگر نمی‌خواهد موضوع بازگشت به اتحادیه عرب را مطرح کند.

وی افزود: این اظهارات مقداد، مشکل برگزاری اجلاس الجزایر را حل کرده است.

اتحادیه عرب در نوامبر ۲۰۱۱ پس از ایجاد حنگ داخلی در سوریه توسط تروریست‌ها که با حمایت رژیم صهیونیستی و غرب انجام شد، تصمیم گرفت عضویت سوریه در این اتحادیه را تعلیق کند.

اتحادیه کشورهای عرب یک سازمان بین‌المللی منطقه‌ای شامل ۲۲ کشور عمدتا عربیِ جنوب غرب آسیا (۱۲ کشور) و شمال آفریقا (۱۰ کشور) است که در ۲۲ مارس ۱۹۴۵ با ۶ عضو موسس مصر، عربستان، عراق، سوریه، لبنان و «فرا اردن» (اردن کنونی) بنیان نهاده شد و یمن نیز چند روز بعد در ۵ مه ۱۹۴۵ به آن پیوست. این اتحادیه ۲۲ عضو اصلی و چهار عضو ناظر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.