در استان فارس نیز موضوع مسئولیت اجتماعی، سابقه‌ای دیرین دارد و هر جا که شرکت‌ها و بنگاهداران بزرگ در حوزه‌هایی همچون خدمات اجتماعی، رفاهی و آموزشی و فرهنگ و ورزش وارد عمل شده‌اند، این عرصه‌ها شاهد رونق و نشاط بوده است.
حمایت شرکت منطقه ای برق استان فارس از ورزش، سالها منجر به درخشش تیمی در سطحی ملی شد، آنگاه که این حمایت برچیده شد، این تیم و تیم های بعدی استان نتوانستند جایگاهی در خور در سطح ملی بیابند.
در غیاب پشتوانه حامیان صنعتی از ورزش فارس، امروز برخی تیم‌های ورزشی سطح اول فوتبال در استان‌ها به حمایت تولیدکنندگان بزرگ توان ادامه حیات یافته اند.
از این دست تولیدکنندگان و صنایع بزرگ در استان فارس کم نیستند: از مجتمع پتروشیمی شیراز گرفته تا مجتمع ذوب آهن پاسارگاد در کواز؛ از مجتمع کربنات سدیم فیروزآباد تا مجتمع بزرگ آلومینیوم جنوب در لامرد؛ از فولاد نی‌ریز تا کارخانجات سیمان.
مروری بر تابلوی بورسی یا مالیات پرداختی برخی از این شرکت‌ها که سالانه سود سرشاری دارند، گویای آن است که برخی از آنها سالانه چند هزار میلیارد تومان سود خالص دارند.
البته این شرکت‌ها تعهد قانونی به ایفای مسئولیت اجتماعی ندارند اما دور از اخلاق و انصاف به نظر می‌رسد که شعله‌های فروزان و حرکت پررونق صنعتی در کنار منطقه ای نیازمند توجه باشد و سهم مردمان مجاور صنعت، آلودگی زیست محیطی و… باشد اما حق همسایگی به خوبی ادا نشود.
هر چند بکارگیری نیروی انسانی در این شرکت‌ها، خود خدمتی به حوزه اشتغال بومی است اما به نظر می‌رسد که سهم ایفا شده این صنایع در عرصه اجتماعی در مقایسه با درآمد کلان این واحدها ناچیز است.
بنا بر یک بررسی، اگر تنها صنایع و واحدهای تولیدی متمکن فارس، تنها درصدی از سود خالص خود را صرف مسئولیت اجتماعی کنند، سالانه افزون بر دو هزار میلیارد تومان نقدینگی برای حمایت از طرح های توسعه ای استان در دسترس قرار می‌گیرد.
بزرگی این عدد زمانی مشخص می‌شود که بدانیم بودجه نقدی عمرانی فارس هیچگاه نیمی از این رقم نبوده است و مشخص است که ورود این حجم از منابع تا چه حد می‌تواند گره‌گشا باشد.
این شرکت‌ها با سازوکار پیش‌بینی شده می‌توانند درصدی از سود خالص خود را در قالب تفاهم‌نامه در صندوق مسئولیت اجتماعی استان، در حساب بانکی خود مسدود کنند و از این پشتوانه، زمینه اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و ارزان قیمت به واحدهای مشکل‌دار صنعت فراهم می‌شود، بی آنکه ریالی از این سرمایه و آورده شرکت‌ها هزینه شود.
در این راستا، نیازمند تحرک بیشتر شرکت‌ها و واحدهای بزرگ استان فارس در عرصه مسئولیت اجتماعی هستیم تا همچنانکه این استان بسترساز رونق تجارت آنها است، کام مردم همجوار نیز از این همسایگی، شیرین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.