به گزارش ایرنا از تارنمای یونانی گریک سیتی تایمز، بلینکن و استولتنبرگ روز جمعه در نشست شورای آتلانتیک شمالی در مقر ناتو در بروکسل شرکت کردند.

بلینکن در نشست خبری مشترکی که بعدا برگزار شد، در پاسخ به پرسشی درباره تنش میان ترکیه و یونان، گفت: هر دو کشور متحدان و دوستان حیاتی ایالات متحده هستند. آنها تفاوت‌هایی دارند اما دوست داریم که این اختلاف‌ها از طریق گفت وگو و به شیوه‌ای سازنده حل شود. این اتفاق در گذشته رخ داده است و ما انتظار داریم که آنها دوباره این مشکل را حل کنند.

همچنین استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز افزود: ترکیه و یونان دو متحد بسیار ارزشمند هستند. آنها به طرق مختلف به ناتو کمک می‌کنند و مسلما اختلاف‌های بین آنها باید از راه‌های دیپلماتیک حل شود.

استولتنبرگ همچنین یادآور شد: سازوکار کاهش تنش در ناتو به منظور جلوگیری از هرگونه وضعیت خطرناک بین ترکیه و یونان ایجاد شده و قبلاً نیز از این مکانیسم استفاده شده است.

بر اساس اعلام منابع وزارت دفاع ملی ترکیه، یونان در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۲ بیش از ۱۱۰۰ بار حریم هوایی و آب‌های سرزمینی ترکیه را نقض کرده است.

ترکیه که بیش از ۷۰ سال عضو ناتو بوده، به شکایت از اقدام‌های تحریک آمیز و لفاظی‌های مکرر یونان در منطقه در ماه‌های اخیر از جمله مسلح سازی جزایری در نزدیکی ساحل ترکیه که بر اساس یک معاهده غیرنظامی شده‌اند، پرداخته و گفته است که هدف از چنین اقداماتی بی اثر کردن تلاش‌های مبتنی بر حسن نیت این کشور به نفع صلح است.

چند روز پیش، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ادامه هجمه‌ها علیه یونان در پاسخ به پرسشی درخصوص احتمال حمله نظامی به یونان گفت که شاید این حمله یک شبه اتفاق بیفتد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.