**انتقاد نمایندگی ایران در سازمان ملل از سکوت آمریکا و انگلیس در برابر حملات سایبری علیه تهران

نمایندگی ایران در سازمان ملل با رد اتهامات آمریکا و انگلیس اعلام کرد چرا زمانی که ایران هدف حملات سایبری قرار می گیرد، آمریکا و انگلیس ساکت هستند و حتی از آن حمایت می کنند.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی با رد اتهام زنی آمریکا و انگلیس علیه تهران مبنی بر نقش داشتن در حمله سایبری به آلبانی، این دو کشور را فاقد صلاحیت و مشروعیت برای طرح چنین اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران دانست.

نمایندگی دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک تاکید کرد، جمهوری اسلامی ایران به عنوان قربانی حملات سایبری، هرگونه حمله سایبری به زیر ساختهای غیر نظامی را در همه اشکال محکوم می‌کند.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: آمریکا و انگلیس که در حملات سایبری متعدد علیه زیر ساختها و حتی تاسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران ساکت بوده اند و حتی بصورت مستقیم و غیر مستقیم از این اقدامات حمایت می کنند، هیچگونه صلاحیت و مشروعیتی برای طرح چنین اتهاماتی علیه جمهوری اسلامی ایران ندارند.

نمایندگی ایران مستقر در نیویورک تصریح کرد: ایران به عنوان کشوری که بطور مستمر مورد حملات سایبری قرار گرفته است، بخش مهمی از تلاشهای مسئولانه بین المللی در مقابله با تهدید حملات تروریستی است.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران همچنین با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از قربانیان اصلی تروریسم است،تاکید کرد، ایران از دولتهای عضو سازمان ملل متحد می خواهد،که به تعهدات بین المللی خود برای مقابله با تروریسم پایبند بوده و از پناه دادن به گروههای تروریستی در خاک خود و یا حمایت از آنها خودداری کنند.

آدرین واتسون سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا مدعی شده است که واشنگتن، ایران را مسئول حمله سایبری ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) و عملیات هکری متعاقب آن به آلبانی می داند.

این مقام کاخ سفید افزود: طی هفته ها، دولت ایالات متحده در کنار شرکای بخش خصوصی برای حمایت از تلاش های آلبانی در جهت کاهش، بازیابی و بررسی حمله سایبری ۱۵ ژوئیه که داده های دولتی را از بین برد و خدمات دولت به مردم را مختل کرد، همکاری داشته است.

وی این اتهام را مطرح کرد: ما دریافته ایم که دولت ایران این حمله سایبری بی ملاحظه و غیرمسئولانه را انجام داده و مسئول عملیات هکری و افشاگری بعد از آن است.

وی افزود: آمریکا قویا این حمله سایبری را محکوم می کند و همچون تیرانا خواستار پاسخگویی ایران برای این اتفاق سایبری بی سابقه است.

نخست‌وزیر آلبانی نیز با مطرح کردن اتهام بی پایه و اساس علیه ایران، عنوان کرد که کشورش روابط خود را با ایران قطع کرده است. "ادی راما" تصریح کرد که این کشور در حال قطع روابط دیپلماتیک با ایران است و به دیپلمات های ایرانی و پرسنل سفارت ایران دستور داده است ظرف ۲۴ ساعت خاک آلبانی را ترک کنند.

بعد از اخراج گروهک تروریستی منافقین از عراق، این گروهک به دستور آمریکا و با هماهنگی دیگر اعضای ناتو به آلبانی مهاجرت کرد تا بتواند از آنجا به جاسوسی و اقدامات خرابکارانه علیه مردم ایران ادامه دهد.
منافقین هر ساله اجلاسی را با دعوت از چهره های ضد ایرانی به تیرانا برگزار می‌کرد تا اینکه اجلاس امسال این سازمان بنا به دلایل امنیتی لغو شد.

وزارت امور خارجه ایران با مردود شمردن ادعاهای بی‌اساس مطرح‌شده از سوی دولت آلبانی علیه جمهوری اسلامی ایران، تصمیم این کشور به قطع روابط سیاسی با کشورمان را بر اساس چنین ادعاهای بی پایه، اقدامی نسنجیده و فاقد دوراندیشی در روابط بین‌المللی دانست.

وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه در واکنش به اقدام ضدایرانی دولت آلبانی، با اشاره به مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در زمینه فضای سایبری در مجامع چندجانبه و بین‌المللی در راستای تدوین ضوابط و قاعده مند کردن این حوزه، تأکید شده است، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای هدف حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی خود، هرگونه استفاده از فضای سایبری به عنوان ابزاری برای حمله به زیرساخت‌های حیاتی سایر کشورها را مردود و محکوم می‌شمارد.

https://irna.ir/xjKvR۷

**گوترش وارد پاکستان شد

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل با هدف بررسی بحران ناشی از سیل ویرانگر در پاکستان و ابراز همبستگی با آسیب دیدگان، به‌ این کشور سیل زده سفر کرد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

گوترش در راس یک هیات از معاونین و کارشناسان نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل ساعاتی پیش به وقت محلی وارد اسلام‌آباد پایتخت پاکستان شد.

«حنا ربانی» وزیر مشاور امور خارجه پاکستان با استقبال از دبیرکل سازمان ملل، اعلام کرد که این بازدید تاثیر قوی بر پیشبرد برنامه جهانی برای جمع آوری کمک‌های مالی جهت بهبود وضعیت سیل زدگان پاکستان خواهد گذاشت.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل ساعاتی پیش تر اعلام کرده بود: با توجه به وضعیت غم انگیزی که میلیون‌ها مرد، زن و کودک تحت تأثیر سیل‌های تاریخی در پاکستان قرار دارند، گوترش به کشور سفر می‌کند.

هدف از بازدید دبیرکل سازمان ملل بررسی پیامدهای سیل و ابراز همبستگی با سیل زدگان خواهد بود و وی قرار است از برخی مناطق آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی بازدید کند.

آنتونیو گوترش عصر روز جمعه در اسلام‌آباد به همراه «بلاول بوتو زرداری» وزیر امور خارجه پاکستان در کنفرانس خبری مشترک حضور می‌یابد و طی آن برنامه‌های سازمان ملل را برای همیاری پاکستان در پرداختن به بحران سیل و ترغیب جامعه جهانی برای کمک به این کشور اعلام خواهد کرد. وی با دیگر مقام‌های بلندپایه دولت پاکستان نیز دیدار خواهد کرد.

این دومین سفر آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به پاکستان محسوب می‌شود. وی اواخر بهمن ۱۳۹۸ نیز برای شرکت در کنفرانس پناهجویان به اسلام‌آباد سفر کرده بود.

سازمان مدیریت بحران ملی پاکستان امروز اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸ نفر دیگر قربانی سیل شدند و طی آن شماره کشته‌شدگان به ۱۳۵۵ نفر رسیده است.

«شهباز شریف» نخست وزیر پاکستان هفته گذشته طی دیدار با نمایندگان رسانه‌های بین المللی در اسلام‌آباد گفت: پاکستان به شدت نیازمند همیاری جهان و کمک کشورها است زیرا دست کم ۳۳ میلیون نفر به طور مستقیم تحت تاثیر سیل بی سابقه در پاکستان قرار گرفته‌اند.

سازمان ملل نیز پیش تر در واکنش به درخواست کمک دولت پاکستان، خواهان تامین ۱۶۰ میلیون دلار هزینه های امداد رسانی به سیل زدگان این کشور شد.

قرار است این مبلغ برای تأمین مایحتاج حدود ۵ میلیون از آسیب دیدگان سیل های اخیر پاکستان به کار گرفته شود.

دولت پاکستان برای مقابله با اثرات مخرب سیل در سطح ملی و بین‌المللی درخواست کمک‌های مالی کرده است.

https://irna.ir/xjKvQT

**نماینده لبنانی: تعویق در استخراج گاز توسط صهیونیست‌ها، قدرت حزب الله را نشان داد

نماینده مجلس لبنان پنجشنبه شب درخصوص میدان گازی مشترک این کشور و رژیم صهیونیستی در دریای مدیترانه گفت: تعویق استخراج گاز از میدان گازی، قدرت موضعگیری مقاومت (حزب الله) و دولت بیروت در پایبندی به حقوق نفتی کشورمان را به اثبات رساند.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

«جهاد الصمد» رئیس کمیسیون دفاع پارلمان لبنان به خبرگزاری آناتولی گفت که اعلام تعویق استخراج گاز از میدان گازی که توسط شرکت انگلیسی-یونانی (انرژین) انجام خواهد گرفت، همچنین نشانگر عدم رسیدن به توافق ترسیم مرزی میان لبنان و اسرائیل است.

سخنان الصمد همزمان با ورود "آموس هوکشتاین" میانجی آمریکایی در موضوع ترسیم مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی به تل آویو صورت می‌گیرد.

رپی تهدیدهای حزب الله درخصوص لزوم برخورداری لبنان از حقوق دریایی و منابع گازی خود در مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی، رسانه های رژیم صهیونیستی اخیرا از تعویق در موعد استخراج نفت در این منطقه از سوی رژیم صهیونیستی خبر داده اند.

به رغم اصرار رژیم صهیونیستی مبنی بر اینکه این توقف یک ماهه ناشی از مسائل فنی مربوط به شرکت استخراج کننده گاز (انرجین) بوده و ربطی به تهدیدات حزب الله ندارد، گزارش های رژیم صهیونیستی اذعان دارند که حزب‌الله، آمریکا و اسرائیل را ناگزیر به جدی گرفتن مواضع لبنان در این پرونده کرده و یک بازه زمانی کوتاه و حداکثر چند هفته ای را برای مذاکرات تعیین کرده است؛ امری که مانع تمدید فرصت دهی یا وقت کشی اسرائیل و آمریکا در این پرونده خواهد شد.

بیش از یک دهه قبل اعلام شد که بخش‌های شرقی دریای مدیترانه دارای منابع گازی به نسبت بزرگی هستند. در پی این گزارش‌ها اعلام شد که از دو سال قبل اسرائیل تلاش‌های اکتشافی خود را در این منطقه آغاز کرده است.

پس از آن بود که تنش مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر مالکیت دو میدان گازی «قانا» و «کاریش» بالا گرفت و ایالات متحده به بهانه میانجیگری مذاکرات غیرمستقیم بین دو طرف وارد عمل شد تا بتواند موانع بر سر اکتشاف و استفاده از انرژی در شرق دریای مدیترانه را رفع کند.

یکی از این میدان‌های مورد مناقشه میدان گازی «کاریش» است که لبنان و رژیم صهیونیستی در زمینه مالکیت و استفاده از منافع اقتصادی آن اختلاف شدیدی دارند.

در این میان حزب الله لبنان به شدت با زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی مخالفت کرده و به شکل‌های مختلف هشدار داده است تا زمانی مرز آبی لبنان و منطقه اقتصادی آن در دریای مدیترانه و تکلیف میدان های گازی به ویژه «قانا» و «کاریش» مشخص نشود با هر اقدام از جمله اشغال پهنه دریایی، اکتشاف و استخراج به شکل‌های مختلف مقابله می‌کند.

اکنون با تداوم جنگ اوکراین و بحران انرژی در اروپا و افزایش شدید بهای گاز، غرب تلاش دارد با سپردن میدان‌های گازی مدیترانه به رژیم صهیونیستی، منبع هرچند کوچک اما مطمئنی را برای تامین نیازهای کشورهای اروپایی دست و پا کند.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان اخیرا تاکید کرد که اگر لبنان به حق خود درباره بهره برداری از منابع و ثروت هایش نرسید، رژیم صهیونیستی هم نخواهد توانست نفتی استخراج کند.

وی افزود: ما با جلوگیری از استخراج از میدان نفتی "کاریش" به دنبال یک دستاورد اخلاقی نیستیم، بلکه می خواهیم نفت خود را استخراج کنیم، بنابراین اگر لبنان حق خود را در این میدان نفتی نگیرد، رژیم صهیونیستی هم در هیچ جایی حق استخراج نفت یا گاز را نخواهد داشت.

نصرالله تاکید کرد: امروز دشمن احساس ضعف می‌کند و خواهان جنگ نیست، زیرا می‌داند درصورت درپیش گرفتن راه جنگ، حریف مقابل فقط حزب‌الله نخواهد بود بلکه ممکن است کل محور مقاومت را مقابل خود قرار داده و موجب نابودی خود شود. در پیش گرفتن راه جنگ برای اسرائیل گزینه ای بسیار پرخطر و پرهزینه خواهد بود.

وی پیش از این نیز درباره تنش دریای بین لبنان و رژیم صهیونیستی تصریح کرد: اگر میانجی آمریکایی بیاید و آنچه را که لبنان می‌خواهد بدهد، ما به سمت آرامش می‌رویم و اگر آن چیزی را که دولت می‌خواهد ندهد، رو به درگیری می رویم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چشم ها به آموس هوکشتاین میانجی آمریکایی که تاکنون وقت تلف کرده و وقتش رو به اتمام است، دوخته شده است.

https://irna.ir/xjKvQS

**حمله مشترک جنگنده‌های سوریه و روسیه به مواضع جبهه النصرة

منابع خبری از حمله مشترک جنگنده‌های روسی و سوری به مواضع جبهه النصره در اطراف ادلب در شمال غرب سوریه خبر داد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

این حملات به تاسیسات جبهه التصره در حفسرجه و اطراف ادلب صورت گرفته است.

دهم شهریورماه نیز جنگنده های روسیه مواضع تروریست ها در ادلب سوریه را هدف قرار دادند.

براساس توافق سال ۲۰۱۷ میلادی میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه (نام پیشین پایتخت قزاقستان که اکنون نورسلطان شده است)، چهار منطقه امن در سوریه ایجاد شد.

سه منطقه در سال ۲۰۱۸ میلادی به کنترل ارتش سوریه درآمد، اما منطقه چهارم که ادلب استانی در شمال غرب سوریه و بخش های کمی از استان های لاذقیه، حماه و حلب را در بر می گیرد، هنوز در دست گروه های تروریستی و

مخالفان مسلح دولت سوریه قرار دارد و گفته می شود کنترل این منطقه بیشتر در اختیار گروه تروریستی جبهه النصره است.

اواخر تابستان سال ۲۰۱۸ میلادی، سران روسیه و ترکیه در سوچی روسیه به توافقی دست یافتند که طی آن ترکیه وعده داد بدون خونریزی مخالفان مسلح در این منطقه را خارج یا خلع سلاح کند اتفاقی که تا امروز رخ نداده است و مخالفان مسلح در این منطقه هر از چندگاهی به نیروهای نظامی سوریه یا پایگاه روسیه در اطراف این منطقه حمله می کنند.

منطقه کاهش تنش ادلب شامل استان ادلب و بخش‌هایی از استان‌های حلب، حماه و لاذقیه است و در این مناطق عناصر تروریستی جبهه النصره و عناصر مسلح وابسته به ترکیه حضور دارند.

https://irna.ir/xjKvRg

**سرکرده داعش در ترکیه به دام افتاد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه پنجشنبه شب اعلام کرد که یکی از سرکرده‌های گروهک تروریستی داعش در کشورش به دام افتاده است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

اردوغان این فرد را «علی بشار خطاب غزال الصمیدعی» دانست که در داعش به ابوزید یا استاد زید معروف بوده و از مهمترین سرکردگان این گروه تروریستی به شمار می رفته که در ترکیه دستگیر شده است.

از چگونگی بازداشت الصمیدعی هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

اردوغان این سخنان را در هنگام بازگشت از سفر سه روزه به منطقه بالکان که روز سه شنبه آغاز شد، در میان خبرنگاران حاضر در هواپیما گفته است.

رییس جمهوری ترکیه تصریح کرد:اداره کل امنیت و پلیس استانبول با همکاری سازمان اطلاعات و امنیت ملی ترکیه «میت»، عملیات مهمی را علیه گروه تروریستی داعش انجام دادند.

اردوغان گفت: الصمیدعی پس از البغدادی و بدالله قرداش یکی از مهم‌ترین سرکردگان داعش است.

وی افزود: در گزارش شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز آمده است که وی یکی از سرگردگان این گروه تروریستی بوده است.

اردوغان با اشاره به اینکه ارتباطات این تروریست در سوریه و استانبول از مدت‌ها قبل پیگیری می‌شود، گفت: نیروهای امنیتی کشورمان اطلاعاتی مبنی بر ورود غیرقانونی وی به ترکیه به دست آوردند.

وی تصریح کرد: در پی عملیات موفقیت آمیز نیروهای امنیتی و پلیس، این تروریست در استانبول دستگیر شد. این تروریست داعشی مدارک شناسایی جعلی استفاده کرده است.

رئیس جمهوری ترکیه در پایان گفت که این تروریست داعشی پس از اتمام بازجویی‌های سازمان اطلاعات ملی و اداره پلیس، با دستور دادستانی کل استانبول به مراجع قضایی ذیربط منتقل شد.

همچنین وزارت کشور ترکیه روز چهارشنبه نیز از دستگیری ۵ سرکرده داعشی پیش از اقدام به حمله تروریستی در این کشور خبر داد.

این پنج سرکرده شامل «رامو محمد الحامد» با نام سازمانی «رامو رمو»، به اصطلاح مسئول امور قضایی گروه تروریستی داعش که از زندان الکف الحسکه آزاد شده بود، ابراهیم الصالح «ابو رسول» به اصطلاح مسئول اطلاعات، حسام داوود «ابو ایوب» به اصطلاح مسئول رسانه‌های اجماعی، احمد الحلو «ابو عبدالرحمن الشامی» به اصطلاح مسئول آموزش، کمی آیدان «ابو رشید» به اصطلاح امام داعش در حین ورود از مرز جرابلس شناسایی و دستگیر شدند.

https://irna.ir/xjKvRp

**روسیه : نیروهای روسی پنج انبار موشک و مهمات را در خارکیف منهدم کردند

ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه گفت، نیروهای مسلح روسیه پنج انبار موشک و مهمات را در زاپروژیا و شهر بالاکلیا در منطقه خارکف منهدم کردند.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

کوناشنکوف افزود: جنگنده های هوایی و توپخانه های روسیه همچنین پنج پست فرماندهی نیروهای مسلح اوکراین از جمله در مناطق شهرک‌های دزرژینسک، سولدار و آرتموفسک (DPR) را مورد هدف قرار دادند.

وی ادامه داد : حملات به ۵۱ واحد توپخانه نیروهای مسلح اوکراین، نیروی انسانی و تجهیزات نظامی دشمن در ۱۶۷ منطقه انجام شد.

باسورین، نماینده رسمی شبه نظامیان خلق DPR می گوید که نیروهای متفقین در حال گسترش پایگاه خود از روستای پسکی به سمت شهرک توننکوئه هستند که به طور کامل شهر آودیوکا را که تحت کنترل نیروهای مسلح اوکراین است، محاصره می کنند، جایی که ارتش کی یف به سمت دونتسک و ماکیوکا، ادوارد شلیک می کند. ،

وی افزود که جنگ برای سولدار در شمال شرقی آرتموفسک جریان دارد.

ویتالی گانچف، رئیس اداره نظامی-مدنی (MAC) منطقه خارکف گفت که نیروهای مسلح اوکراین تلاش کردند بالاکلیا را محاصره کنند، اما به عقب رانده شدند، این شهر همچنان تحت کنترل نیروهای متحد است.

وی خاطرنشان کرد که نیروهای مسلح اوکراین گلوله باران شهرک ها در منطقه را افزایش داده اند و به تأسیسات زیرساختی از جمله موسسات کودکان آسیب وارد کرده اند.

https://irna.ir/xjKvRc

**کمیسر اقتصاد اروپا: منطقه یورو به دلیل قیمت بالای گاز با رکود مواجه می شود

"پائولو جنتیلونی" کمیسر اقتصاد اروپا گفت: منطقه یورو ممکن است به دلیل قیمت بالای گاز و تورم سریع با رکود اقتصادی روبرو شود.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

جنتیلونی کمیسر اقتصاد اروپا در پاسخ به این سوال که آیا منطقه یورو در بحبوحه قیمت‌های بی‌سابقه گاز با رکود مواجه خواهد شد به روزنامه آلمانی اشپیگل گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند این شرایط را رد کند.

کمیسر اقتصاد اروپا در ادامه افزود: تورم فعلی باعث آشفتگی در اقتصاد اتحادیه اروپا خواهد شد که در نتیجه زمستان آینده ممکن است به یکی از بدترین زمستان های تاریخ تبدیل شود.

در ۲۴ فوریه، روسیه در پاسخ به درخواست کمک از سوی جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک، عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. غرب و متحدانش با اعمال تحریم‌های جامع علیه روسیه واکنش نشان داده‌اند و اتحادیه اروپا متعهد شده است که به وابستگی خود به منابع انرژی روسیه پایان دهد.

اتحادیه اروپا همچنین هفت بسته تحریمی را علیه مسکو تصویب کرد که شامل خروج تدریجی نفت روسیه از اروپا می‌شود.

بحران اوکراین و تحریم‌ها باعث تسریع تورم در سراسر اروپا شده و منجر به اختلال در زنجیره تامین و افزایش قیمت انرژی در سراسر جهان شده است.

https://irna.ir/xjKvQN

**حمایت فرانسه از کاهش قیمت گاز روسیه و مخالفت با محدودیت هزینه ال ان جی

خبرگزاری تاس گفت که فرانسه از طرح اتحادیه اروپا برای محدود کردن قیمت گاز روسیه که از طریق خط لوله وارد اروپا می شود، حمایت می کند، اما با اعمال هر گونه محدودیت بر هزینه LNG مخالف است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

رویترز روز پنجشنبه به نقل از یک منبع وزارت انرژی فرانسه اعلام کرده که کشتی‌های حامل LNG می‌توانند انتخاب کنند که به کدام بندر تماس بگیرند. «اگر ما قیمت LNG را محدود کنیم و کشورهای دیگر مانند ژاپن و کره جنوبی این کار را نکنند، LNG فقط به آن‌ها می‌رسد، نه ما.»

او همچنین اضافه کرد که فرانسه نسبت به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای سقف درآمد واحد برای تولیدکنندگان برق تردید دارد. با استفاده از گاز

رئیس کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل در ۷ سپتامبر اعلام کرد که تصمیم گرفته است پیشنهادی برای تعیین سقف قیمت گاز روسیه برای بررسی در شورای اتحادیه اروپا ارائه کند.

وی تاکید کرد که اجرای این اقدام پس از توافق با کشورهای جامعه می تواند خیلی سریع اتفاق بیفتد.

به گزارش روزنامه پولیتیکو، کمیسیون اروپا می خواهد قیمت گاز روسیه در اتحادیه اروپا را در سطح ۵۰ یورو در هر مگاوات ساعت یا حدود ۵۲۰ یورو به ازای هر ۱۰۰۰ متر مکعب محدود کند.

وزرای انرژی اتحادیه اروپا نهم سپتامبر ( روز جمعه ) در نشست غیررسمی در بروکسل،پیشنهادی را بررسی خواهند کرد که براساس آن همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید مصرف برق را ۱۰ درصد و در ساعات اوج مصرف ۵ درصد دیگر کاهش دهند.

https://irna.ir/xjKvQZ

**نخست وزیر لبنان: جامعه جهانی هیچ برنامه‌ای برای بازگشت آوارگان سوری ندارد

نجیب میقاتی نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان پنجشنبه شب با انتقاد از عدم تحرک جوامع بین المللی درخصوص آوارگان سوری گفت: جامعه جهانی هیچ نقشه راه واقعی برای حل بحران آوارگان سوری و بازگشت آنان به کشورشان ندارد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

میقاتی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد که درباره موضوع آوارگان سوری در کشورش نوشته است، تصریح کرد: لبنان بدون هیچ تأخیری خواستار آغاز اجرای سازوکارهای بین المللی مجاز برای بازگشت آوارگان سوری [به کشورشان] هست.

وی که کشورش با مشکلات عدیده اقتصادی روبرو است، در این باره افزود که شرایط دشواری که لبنان با آن روبروست، مستلزم آن است که رویکردی متفاوت در تعامل با بحران آوارگان سوریه در پیش گرفته شود.

نخست وزیر لبنان اضافه کرد: نمی توان از لبنان خواست به میزبانی شمار زیاد از آوارگان ادامه دهد و ما منتظر راه حل های سیاسی باشیم که هیچ یک از نشانه های آن مشخص نشده است.

وی تصریح کرد: بار آوارگی امنیت اجتماعی لبنان را تحت الشعاع قرار میدهد و بیم آن داریم که تنش‌ها افزایش یابد که خود بر امنیت کل لبنان تأثیر گذار خواهد بود.

نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان فروردین ماه گذشته نیز گفته بود: لبنان یازده سال است بار سنگین حضور بیش از یک مییون و هفتصد هزار آواره سوری و همچنین پناهجویان فلسطینی را تحمل می کند،

وی در آن زمان نیز خطاب به جامعه جهانی گفت: وضعیت کنونی ما با گذشته کاملا فرق کرده است زیرا ما اکنون در حال عبور از یکی از بدترین بحران های اقتصادی، مالی، اجتماعی و سیاسی در جهان هستیم.

پیش از سخنان امروز میقاتی «عباس ابراهیم» مدیرکل امنیت عمومی لبنان نیز تیرماه گذشته تأکید کرد که جامعه بین‌المللی قصدی برای بازگرداندن آوارگان سوری به کشورشان ندارد و کشورهای بزرگی هستند که به بهانه‌های متعدد، در روند بازگشت آوارگان سنگ‌اندازی می‌کنند.

https://irna.ir/xjKvRB

**مقداد: سوریه به نمایندگی از جهان با تروریسم مبارزه کرد

فیصل مقداد وزیر امور خارجه و مهاجران سوریه تاکید کرد که دمشق به نمایندگی از تمام جهان با تروریسم جهانی مبارزه کرد و هزینه های بی سابقه ای از انرژی های انسانی، اقتصادی و اجتماعی آن پرداخت کرد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

مقداد در سخنرانی خود از طریق ویدئو کنفرانس در افتتاحیه نشست جهانی قربانیان تروریسم که در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، گفت: با وجود برنامه های سازمان ملل متحد برای کمک به قربانیان تروریسم، سوریه هیچ گونه حمایتی برای مبارزه با آن و حمایت از قربانیان و خانواده های آنها دریافت نکرده است بلکه کل مردم سوریه در معرض محاصره اقتصادی تحمیل شده توسط کشورهایی هستند.

وی توضیح داد که ” سوریه در معرض یکی از خشن ترین جنگ های تروریستی علیه گروه های تروریستی مانند (داعش)، (جبهه النصره)، (القاعده) و دیگر گروه های تروریستی قرار گرفته است که ده ها هزار قربانی بین شهدا و مجروحان به دنبال داشته است علاوه بر آوارگی میلیون ها نفر و تخریب زیرساخت ها و املاک عمومی و خصوصی، و امروز از ضررهای اقتصادی وحشتناکی رنج می برد که هیچ کشوری در جهان نمی تواند آن را تحمل کند.”

مقداد خاطرنشان کرد که ” به رغم برنامه ها و راهبردهای سازمان ملل متحد در زمینه کمک به قربانیان تروریسم، سوریه نه در زمینه مبارزه با تروریسم و نه در زمینه حمایت از قربانیان و خانواده های آنها و کمک به آنها برای کمک به قربانیان تروریسم هیچ گونه حمایت قابل توجهی دریافت نکرده است. “

وزیر امور خارجه و مهاجران تاکید کرد که ” سوریه به نمایندگی از کل جهان با تروریسم جهانی مبارزه کرد و بهای بی سابقه ای برای انرژی های انسانی، اقتصادی و اجتماعی خود پرداخت کرد.

مقداد در ادامه افزود: ” سوریه امروز به دنبال سرمایه گذاری و فعال کردن برنامه ها و منابع ملی خود است که قبلاً تحلیل رفته است تا به شهروندان خود، به ویژه قربانیان تروریسم و خانواده های آنها کمک کند تا حقوق اولیه زندگی و رفاه را بازگردانند.”

وی توضیح داد: ” جامعه بین‌المللی باید در کنار مردم سوریه باشد که برای مدت طولانی از جنایات گروه‌های تروریستی تحمل کرده و رنج کشیده‌اند.”

مقداد ادامه داد: “جامعه جهانی باید همچنین به اقدامات اقتصادی اجباری غرب اعمال شده بر مردم سوریه پایان دهد و نیروهای خارجی غیرقانونی حاضر در خاک خود را که همچنان به حمایت از بقایای تروریسم و غارت ثروت مردم سوریه از جمله نفت، گاز، گندم و پنبه ادامه می دهند، اخراج کند.”

وزیر امور خارجه و مهاجران خاطرنشان کرد: “احترام و حمایت از حقوق قربانیان تروریسم باید با پرداختن به علل و عوامل واقعی که منجر به گسترش تروریسم به عنوان یک پدیده جهانی شده آغاز شود.”

https://irna.ir/xjKvRC

**روسیه: آمریکا و انگلیس شواهد ادعای خود را در مورد خرید تسلیحات مسکو از ایران و کره شمالی ارائه کنند

واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: آمریکا و انگلیس شواهدی درباره ادعای مبنی بر تلاش مسکو برای خرید تسلیحات نظامی از ایران و کره شمالی ارائه کند یا بپذیرند که اطلاعات غیرقابل اعتماد منتشر می کنند.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل روسیه پنجشنبه شب خواستار ارائه شواهدی از سوی آمریکا و انگلیس برای حمایت از ادعاهای خود مبنی بر اینکه مسکو به دنبال تهیه هواپیماهای بدون سرنشین از ایران و موشک و گلوله های توپخانه ای از کره شمالی برای استفاده در اوکراین است، ارائه دهند.

سفیر روسیه به شورای امنیت ۱۵ عضوی گفت: من می‌خواهم اکنون از آنها بخواهم که یا به ما شواهدی ارائه کنند یا تصدیق کنند که اطلاعات غیرقابل اعتمادی را منتشر می‌کنند.

سخنان سفیر روسیه در حالی عنوان می شود که دولت آمریکا ایران را متهم کرده است که هواپیماهای بدون سرنشین را برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار داده است که تهران آن را رد کرده است.

واشنگتن همچنین مسکو را متهم کرده است که در حال خرید میلیون‌ها موشک و توپخانه از کره شمالی است.

https://irna.ir/xjKvRR

**کیم جونگ اون: کره شمالی هرگز از توسعه برنامه ی هسته ای دست نخواهد کشید

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی صبح روز جمعه گفت: پیونگ یانگ هرگز از توسعه زرادخانه هسته ای خود دست نخواهد کشید زیرا هدف آمریکا سقوط کشور ما است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

کیم جونگ اون در هفتمین اجلاس مجلس عالی خلق کره شمالی گفت: هدف آمریکا نه تنها از بین بردن تسلیحات هسته‌ای بلکه نابودی کامل قدرت هسته‌ای ما است تا ما را مجبور کند که از حق دفاع از خود دست برداریم، تا ما را تضعیف کند و رژیم ما را در هر زمانی سرنگون کند.

رهبر کره شمالی در ادامه افزود: هیچ تحریمی باعث نمی شود پیونگ یانگ از تسلیحات هسته ای خود دست بردارد.

کیم جونگ اون خاطر نشان کرد: این قضاوت نادرست و اشتباه محاسباتی (آمریکا) است، شما می توانید صد روز، هزار روز، ده سال، صد سال تحریم کنید اما قرار نیست حق بقا و حق دفاع از خود را که امنیت کشور و مردم آن به آن وابسته است، رها کنیم.

رهبر کره شمالی همچنین گفت: هر چقدر هم که در شرایط سختی قرار بگیریم، ما باید از یک قدرت هسته ای بزرگتر یعنی آمریکا که این وضعیت سیاسی و نظامی را در شبه جزیره کره ایجاد کرده است، جلوگیری کنیم در نتیجه هرگز نمی توانیم سلاح های هسته ای را رها کنیم.

https://irna.ir/xjKvRK

**کره شمالی مجوز حمله پیش دستانه هسته ای را تصویب کرد

رسانه های رسمی کره شمالی روز جمعه اعلام کردند که این کشور قانونی را تصویب کرده که اجرای حمله پیش دستانه و فوری هسته ای را مجاز دانسته است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

این قانون، جایگاه کره شمالی را به عنوان کشوری دارای تسلیحات هسته ای، غیرقابل بازگشت دانسته است.

براساس این گزارش، این قانون به پیونگ یانگ اجازه می دهد که به صورت خودکار و فوری هنگامی که یک کشور خارجی تهدیدی قریب الوقوع برای کره شمالی ایجاد کند، برای نابود کردن نیروهای دشمن اقدام به حمله هسته ای پیشگیرانه کند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ژوئیه گفته بود که کشورش آماده بسیج توانایی هسته ای در هر نبردی با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی است.

خبرگزاری کره شمالی افزود که با تصویب و اجرای این قانون تازه؛ وضعیت کشور ما به عنوان دارنده تسلیحات هسته ای غیرقابل بازگشت شده است.

مذاکرات هسته ای و دیپلماتیک میان واشنگتن و پیونگ یانگ از 2019 بر سر گستره معافیت کره شمالی از تحریم های غرب و امتیازهای متقابلی که این کشور دریافت خواهد کرد، به حال تعلیق درآمده است.

مقام های واشنگتن و سئول بارها درباره آماده شدن کره شمالی برای اجرای هفتمین آزمایش هسته ای هشدار داده اند.

رهبر کره شمالی روز جمعه در هفتمین اجلاس مجلس عالی خلق کشورش گفته است که پیونگ یانگ هرگز از توسعه زرادخانه هسته ای خود دست نخواهد کشید زیرا هدف آمریکا سقوط کشور ما است.

کیم جونگ اون افرود: هدف آمریکا نه تنها از بین بردن تسلیحات هسته‌ای بلکه نابودی کامل قدرت هسته‌ای ما است تا ما را مجبور کند که از حق دفاع از خود دست برداریم، تا ما را تضعیف و رژیم ما را در هر زمانی سرنگون کند. هیچ تحریمی باعث نمی شود پیونگ یانگ از تسلیحات هسته ای خود دست بردارد.

کیم جونگ اون خاطر نشان کرد: این قضاوت نادرست و اشتباه محاسباتی (آمریکا) است، شما می توانید صد روز، هزار روز، ده سال، صد سال تحریم کنید اما قرار نیست حق بقا و حق دفاع از خود را که امنیت کشور و مردم ما به آن وابسته است، رها کنیم.

رهبر کره شمالی همچنین گفت: هر چقدر هم که در شرایط سختی قرار بگیریم، ما باید از یک قدرت هسته ای بزرگتر یعنی آمریکا که این وضعیت سیاسی و نظامی را در شبه جزیره کره ایجاد کرده است، جلوگیری کنیم در نتیجه هرگز نمی توانیم سلاح های هسته ای را رها کنیم.

https://irna.ir/xjKvSy

**عقب نشینی نیروهای چین و هند از مناطق مرزی با تاکید بر حفظ صلح و آرامش

وزارت دفاع چین روز جمعه اعلام کرد که نیروهای این کشور و هند در حال عقب نشینی از مناطق مرزی با هند هستند.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور و هند به طور همگام و برنامه‌ریزی شده، اقدام به عقب نشینی از مناطق مرزی کرده‌اند.

در این بیانیه تاکید شده که این امر به منظور حفظ صلح و آرامش در مناطق مرزی مفید است.

خروج نیروهای چینی و هندی از مرزهای دو کشور در حالی دردست اجراست که قرار است هفته آینده شی جین پینگ رییس جمهور چین و نارندرا مودی نخست وزیر هند در ازبکستان با یکدیگر دیدار کنند.

هم پکن و هم دهلی‌نو می‌گویند که عقب‌نشینی نیروهای آنها از مرز هماهنگ و برنامه‌ریزی شده بوده و به منظور کمک به حفظ صلح و آرامش انجام شده است.

یک منبع در وزارت دفاع هند روز پنجشنبه در این خصوص گفت: ارتباط چشم در چشم به پایان رسیده است.

این در حالی است که همچنان هزاران سرباز در خط مقدم مرز بین‌المللی که هنوز به رسمیت شناخته نشده حضور دارند.

هند و چین مرز مشترکی به طور ۳هزار و ۸۰۰ کیلومتر دارند که هنوز به طور رسمی از سوی دو طرف به رسمیت شناخته نشده است. هزاران سرباز هندی و چینی در سال‌های گذشته و مسلح به سلاح گرم در طول مرز مستقر بوده اند.

https://irna.ir/xjKvSW

**هند صادرات برنج را ممنوع کرد

افزایش احتمالی بهای جهانی برنج و همچنین گندم و ذرت در پی تصمیم دولت هند به توقف صادرات این ماده غذایی، نگرانی ها درباره تورم بهای مواد غذایی را افزایش داده است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

ممنوعیت صدور برنج شکسته از هند به عنوان بزرگ ترین صادر کننده این محصول و اعمال تعرفه گمرکی ۲۰ درصدی بر صادرات درجات گوناگون آن از روز پنجشنبه در حالیست که این کشور برای افزایش عرضه به بازار داخلی برای مهار بهای برنج در پی کاهش محصول به علت بارش باران های موسمی کمتر از میانگین سالانه، تلاش می کند.

بازرگانان و تحلیلگران پیش بینی کرده اند که افزایش بهای انواع برنج، صادرکنندگان اصلی مانند تایلند، ویتنام و میانمار، بر کشورهای اصلی وارد کننده مواد غذایی که تاکنون نیز به علت آب هوای نامساعد و جنگ روسیه با اوکراین، دچار هزینه های بالا بوده اند، فشار بیشتری وارد کند.

بهای انواع گندم در بورس شیکاگو روز جمعه هم زمان با افزایش فشار بر بازارها در پی این تصمیم هند و همچنین اشاره مسکو به اعمال محدودیت بر ارسال محموله های غلات اوکراین برای سومین هفته پیاپی افزایش یافت.

هند در رقابت با تایلند و ویتنام بیش از ۴۰ درصد محموله های برنج جهان را تامین می کند.

انتظار می رود که چین و فیلیپین به عنوان وارد کنندگان عمده برنج در جهان، از افزایش بهای برنج به سرعت آسیب ببینند و چین به عنوان بزرگ ترین وارد کننده برنج شکسته هند برای خوراک دام، استفاده از ذرت را افزایش داده و جایگزین آن کند.

تایلند و ویتنام برای همکاری در زمینه تولید برنج با هدف افزایش نفوذ در بازار جهانی و بالابردن عایدی زارعان توافق کرده اند.

https://irna.ir/xjKvTH

**حامد کرزی خواستار بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان شد

حامد کرزی؛ رییس جمهوری پیشین افغانستان با صدور پیامی به مناسبت روز جهانی سوادآموزی بار دیگر خواستار بازگشایی مدارس دخترانه در این کشور شده و از «امارت اسلامی» خواست تا زمینه تحصیل را برای تمام مردم کشور فراهم سازد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

حامد کرزی در رشته توئیتی نوشت: دسترسی به تعلیم و آموزش از جمله اساسی‌ترین حقوق انسان هاست که ملت‌ها را به تعالی و رفاه می‌رساند.
کرزی گفته است: «آرزو دارم علمای کرام، بزرگان و متنفذین کشور، تعلیم و تحصیل جوانان عزیز ما، اعم از دختران و پسران را تشویق کنند. »
رئیس جمهوری پیشین افغانستان همچنین از«امارت اسلامی» درخواست کرده است تا مکاتب متوسطه دخترانه را در سراسر کشور بازگشایی کند و زمینهٔ تعلیم و آموزش را برای تمام کودکان افغان فراهم سازد.
این چندمین بار است که حامد کرزی خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه در کشور می شود.
«امارت اسلامی» بیش از یکسال است که دختران را از رفتن به مدرسه بازداشته و دلیل آن را آماده سازی زیرساخت ها برای ایجاد فضای امن و مصون برای دختران و نیز اختلاف نظر علما عنوان کرده است.
با این حال، مدارس دخترانه در ولایت هایی مانند بلخ و جوزجان از سال اول تا ۱۲ فعال است و اخیرا گزارش شده که در ولایت پکتیا نیز مردم و مدیران آموزشگاه های دخترانه تصمیم به بازگشایی این مدارس گرفته اند؛ گزارشی که از سوی برخی مقام های امارت اسلامی هم تایید شده است.

https://irna.ir/xjKvW7

**روسیه: آمریکا عامل بی ثباتی در شبه جزیره کره است

وزارت امور خارجه روسیه با اشاره به تصمیم کره‌شمالی در تصویب حملات پیشگیرانه هسته‌ای تاکید کرد که آمریکا عامل بی ثباتی در شبه جزیره کره است.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

وزارت امور خارجه روسیه ساعاتی پس از آنکه کره‌شمالی به طور رسمی حق استفاده از حملات هسته‌ای پیشگیرانه را برای خود تایید کرد، گفت: «از نزدیک» تمامی فعالیت‌های نظامی در شبه جزیره کره را تحت نظر دارد.

براین اساس، وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد که اقدامات اخیر دولت آمریکا روند متقاعد کردن کره‌شمالی مبنی بر اینکه می‌توان امنیت آن را از طریق سیاسی و نه نظامی تضمین کرد، دشوار ساخته است.

مسکو همچنین واشنگتن را متهم به ایجاد بی ثباتی در شبه جزیره کره کرد.

رسانه های رسمی کره شمالی روز جمعه اعلام کردند که این کشور قانونی را تصویب کرده که اجرای حمله پیش دستانه و فوری هسته ای را مجاز دانسته است.

براساس این گزارش، این قانون به پیونگ یانگ اجازه می دهد که به صورت خودکار و فوری هنگامی که یک کشور خارجی تهدیدی قریب الوقوع برای کره شمالی ایجاد کند، برای نابود کردن نیروهای دشمن اقدام به حمله هسته ای پیشگیرانه کند.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ژوئیه گفته بود که کشورش آماده بسیج توانایی هسته ای در هر نبردی با ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی است.

خبرگزاری کره شمالی افزود که با تصویب و اجرای این قانون تازه؛ وضعیت کشور ما به عنوان دارنده تسلیحات هسته ای غیرقابل بازگشت شده است.

مذاکرات هسته ای و دیپلماتیک میان واشنگتن و پیونگ یانگ از 2019 بر سر گستره معافیت کره شمالی از تحریم های غرب و امتیازهای متقابلی که این کشور دریافت خواهد کرد، به حال تعلیق درآمده است.

https://irna.ir/xjKvWc

**ملکه انگلیس و رژیم صهیونیستی؛ از بایکوت ظاهری سفر تا اعطای نشان شوالیه

روزنامه‌های صهیونیستی درحالی در گزارش‌های جداگانه درباره مرگ ملکه الیزابت دوم نوشته اند او در طول دوران سلطنت خود به بیش از ۱۲۰ کشور سفر کرد ولی هیچ‌گاه دیداری از اسرائیل نداشت که در واقعیت دولت متبوع ملکه انگلیس هیچ اقدامی علیه جنایات این رژیم جعلی نکرد و حتی به سران آن نشان شوالیه هم اعطا کرد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در مقاله‌ای نوشت: ملکه الیزابت در طول ۷۰ سال دوران سلطنت خود به تمامی مناطق مختلف دنیا سفر کرد اما عامدانه از ورود به اسرائیل خودداری کرد.

ملکه در سال ۱۹۸۴ سفری به اردن داشت و در آن سال، شهرک‌های اسرائیلی را «افسرده کننده» و جنگنده‌های نیروی هوایی اسرائیل را هم ترسناک توصیف کرد.

به نوشته رسانه‌های صهیونیستی، این باور وجود دارد که دفتر روابط خارجی بریتانیا به دلیل نگرانی نسبت به بایکوت از سوی اعراب به ملکه توصیه کرده بود تا سفری به اسرائیل نداشته باشد اما حتی بعد از رفع ترس از بایکوت اعراب و همچنین تحریم نفتی، ملکه همچنان از انجام سفر به اسرائیل خودداری کرد.

روزنامه اورشلیم پست نیز در این خصوص نوشت: ملکه در دوره ۷۰ ساله سلطنت خود تقریبا به تمامی کشورهای مشترک المنافع- کشورهایی که سابقا مستعمره انگلیس بودند- سفر کرد. او به طور مشخص ۲۷ بار به کانادا سفر کرد و بعد از ۵۰ سالگی خود، از ۴۳ کشور در سراسر دنیا بازدید به عمل آورد اما هرگز پا به اسرائیل نگذاشت.

بدنبال سفر سال ۱۹۸۴ خود به اردن، اظهارات ملکه و همدردی او با فلسطینیان باعث هشدارهایی در بین یهودیان انگلیس شد.

اورشلیم پست نوشت: اظهارات ملکه درباره وضعیت اسفبار فلسطینیان که نارضایتی وی را از اقدامات اسرائیل نشان می‌داد، چیزی بیش از یک تلنگر صرف را در بین یهودیان بریتانیا برانگیخت.

براساس این گزارش، با این وجود ملکه انگلیس برای رفع کدورات‌ها، در سال‌های بعد میزبان هرتزوگ و وایزمن روسای جمهور رژیم صهیونیستی بود و حتی به شیمون پرز نخست وزیر اسبق این رژیم هم عنوان شوالیه اعطا کرد.

این رسانه‌ها البته تاکید دارند که ملکه انگلیس روابط دوستانه و صمیمانه‌ای با جامعه یهودیان(صهیونیست‌های) این کشور داشته است.

هرچند ملکه انگلیس به طور شخصی هیچ گاه سفر رسمی به سرزمین‌های اشغالی نداشت اما همسر او، ادوارد و چارلز پسرانش و حتی ویلیام نوه ملکه به طور جداگانه به سرزمین‌های اشغالی سفر کردند. البته تنها سفر رسمی در این بین به پرنس ویلیام تعلق دارد.

مارگارت تاچر در سال ۱۹۸۶ به عنوان اولین نخست وزیر انگلیس از سرزمین‌های اشغالی بازدید کرد.

دیوید لاندو که در سال ۱۹۸۶ خبرنگار هاآرتص بود و بعدها به عنوان سردبیر این روزنامه انتخاب شد، در جریان این سفر از تاچر سوال کرد، ملکه چه زمانی به اسرائیل سفر خواهد کرد. تاچر به جای پاسخ به این سوال گفت که «من که اینجا هستم».

این رسانه‌ها در حالی سعی در ترسیم چهره‌ای منتقد از اسرائیل توسط ملکه انگلیس را دارند که دولت بریتانیا و از زمان اعلامیه بالفور حامی مستقیم صهیونیست‌ها و تشکیل رژیم جعلی اسرائیل در منطقه بوده و تاکنون اقدامی جهت حمایت از مردم مظلوم فلسطین در سازمان ملل متحد و محکومیت اقدامات غاصبانه و ظالمانه صهیونیست‌ها نکرده است.

https://irna.ir/xjKvVS

**اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت آمریکا

موریل بوزر شهردار دمکرات واشنگتن دی سی پایتخت آمریکا در پی ورود صدها اتوبوس حامل مهاجران از ایالت های هم مرز با مکزیک، وضع اضطراری در این شهر اعلام کرد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

شهردار واشنگتن دستور تاسیس دفتر خدمات مهاجران را با بودجه ۱۰ میلیون دلاری برای کمک و حمایت از پناهجویان صادر کرده و از دولت فدرال ایالات متحده درخواست تامین هزینه های این افراد را کرده است.

گرت ابوت فرماندار جمهوری خواه تگزاس، از اوریل به منظور انتقال فشار بر گذرگاه های مرزی به دمکرات ها شامل جو بایدن رئیس جمهوری، نزدیک به هشت هزار مهاجر به واشنگتن دی سی و همچنین بیش از ۲۲۰۰ مهاجر به نیویورک و ۳۰۰ تن را به شیکاگو فرستاده است.

ایالت آریزونا نیز نزدیک به ۱۷۰۰ مهاجر به واشینگتن دی سی فرستاده، هر چند برخی از آنان پیش از رسیدن به مقصد، در دیگر ایالت ها از اتوبوس پیاده شده اند.

دفتر بوزر و همچنین شهرداران دمکرات نیویورک و شیکاگو، این اقدام را ایجاد مانع سیاسی برای دولت خوانده اند.

به گفته داوطلبان امدادگر به مهاجران، نزدیک به ۸۵ تا ۹۰ درصد مهاجران ورودی به واشنگتن با اتوبوس، در چند ساعت یا روز به مقاصددیگری در آمریکا می روند.

بوزر گفته که شهرش آماده افزایش شمار مهاجران گذرکرده از مرز در پائیز و اعزام صدها اتوبوس دیگر حامل پناهجویان از تگزاس و آریزونا به نیویورک است.

با گذشت بیش از یک سال از روی کار آمدن «جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، واقعیتی که شاهد آن هستیم، تداوم تهاجمی‌ترین طرح‌های مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در قبال مهاجران و «خیانت به وعده‌های ساکن اتاق بیضی» در کاخ سفید است.

«جو بایدن» رئیس‌جمهوری آمریکا، دوم فوریه ۲۰۲۱میلادی(۱۳ بهمن ۱۳۹۸)، هدف خود در قبال بحران مهاجرت به این کشور را «رفع شرم اخلاقی و ملی دولت قبل» اعلام کرد. این چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری آمریکا در طول مبارزات انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۹ وعده داد که برای تغییر قوانین مهاجرت مبارزه خواهد کرد و مسیر دریافت شهروندی ایالات متحده برای میلیون‌ها مهاجری که به طور غیر قانونی در ایالات متحده زندگی می‌کنند را فراهم خواهد کرد.

خبرگزاری پرنسا لاتینا نوشت: دولت آمریکا نه تنها قادر به تحقق بخشیدن به وعده‌های خود نیست بلکه بر دیدگاه‌ نژادپرستانه، بیگانه‌هراسی و سرکوبگرانه مهاجرت پافشاری می‌کند و در حالی که شمار مهاجران ورودی به مرزهای جنوبی به رقم‌های رکورد می‌رسند، رفتار با مهاجران غیر قانونی در بسیاری از موارد حقوق بشر را نقض می‌کند؛ کم نیست شمار کسانی که از طریق مرز مکزیک وارد خاک ایالات متحده شده و قربانی آزار جسمی و روحی می‌شوند.

تارنمای اینترسپت بر اساس گزارش ۶۶ صفحه‌ای «سازمان حقوق بشر اول» (Human Rights First) از شرایط غیر انسانی بازداشتگاه‌ها در مرزهای جنوبی آمریکا خبر داد.

بر اساس این مطالعه مستند، سیاست مهاجرتی دولت فعلی منجر به بازداشت طولانی‌مدت ده‌ها هزار پناهجو در سال گذشته، نگهداری کودکان در مراکز بزرگسالان و همچنین رفتار نژادپرستانه و توهین‌آمیز با سیاه‌پوستان شده است.

نهاد غیرانتفاعی «مرکز حقوقی فقر جنوبی» (Southern Poverty Law Center) متخصص در حقوق مدنی و دعاوی حقوقی منافع عمومی تایید می‌کند که چنین اقداماتی نشان‌دهنده «خیانت به وعده‌های ساکن اتاق بیضی» است که از رفتار انسانی‌تر با مهاجران حمایت می‌کند.

نیویورک تایمز روز شنبه گزارش داد «گرگ آبات» فرماندار تگزاس در حال بررسی امکان استفاده از توان جنگی واقعی برای سرکوب ورود فزاینده مهاجران از طریق مرز جنوبی آمریکا است که به گفته جمهوری‌خواهان یک «تهاجم» خواهد بود. به نوشته این نشریه آمریکایی، آبات در تلاش است تا با به دست آوردن اختیارات ایالتی گسترده‌تر، کنترل خط مرزی یکهزار و ۲۵۴ کیلومتری ایالت خود را به دست آورد.

در طول یک سال گذشته، ابوت جریان بی امان مهاجران در سراسر مرز مکزیک را به یک پیام سیاسی قدرتمند تبدیل کرده و نقش مدافع این کشور در برابر مهاجرت غیر قانونی را ایفا کرده است.

انتشار فیلم‌ها و عکس‌های سپتامبر گذشته (شهریور ماه) از مرزبانان سوار بر اسب آمریکایی در حال تعقیب و آزار و اذیت مهاجران هائیتی که به نوشته روزنامه ال پائیس اسپانیا «به رسوایی بزرگ اجتماعی و سیاسی در واشنگتن تبدیل شد»، سابقه سیاهی در حافظه جهان ایجاد کرده تا انتشار این خبر از سرکوب شدید مهاجران را به احتمال رسوایی اخلاقی جدیدی نسبت دهد.

سازمان ملل متحد در آن زمان تاکید کرد اقدام آمریکا در اخراج گسترده پناهجویان هائیتی که با عبور از مرز مکزیک به تگزاس وارد شده و در زیر پلی در منطقه «دل ریو» اردو زده‌اند، هنجارهای بین‌المللی را نقض می‌کند.

«کامالا هریس» معاون ریاست جمهوری آمریکا در واکنش به این خبر، صحنه‌های تعقیب و گریز مرزبانان و مهاجران را «وحشتناک» خواند و گفت: با هیچ انسانی نباید اینطور رفتار شود. «چاک شومر» از دیگر مقام های ارشد دموکرات در سنا نیز گفت: این تصاویر تهوع‌آور است. این نوع خشونت باید متوقف شود.

فرماندار تگزاس در حال حاضر هزاران سرباز گارد ملی را بسیج کرده است تا در پست های مرزی بایستند. وی همچنین دستور بازرسی امنیتی کامیون‌هایی که از مکزیک می‌آیند را صادر کرده است. ساخت حدود ۲۰ مایل حصار مرزی جدید و اختصاص برخی از زندان‌های دولتی برای نگهداری مهاجران از دیگر اقدامات گرگ آبوت است.

اقداماتی که با بازداشت و اخراج گسترده مهاجران نه تنها از درگیری میان تگزاس و کاخ سفید خبر می‌دهد بلکه به اعتراف آبوت، پیامدهای ناخواسته‌ از جمله پیگرد قانونی نهادهای مجری قانون ایالت تگزاس را به دنبال خواهد داشت.

تحلیلگران آمریکایی تاکید کرده‌اند که سیاست‌های جو بایدن در قبال مسئله مهاجرت به اقدامات نامطلوب دوران دونالد ترامپ همتای سلف بایدن محدود می‌شود، اما اقدام دولت در پایان دادن به سیاست کنترل مرزی «عنوان ۴۲» که اتفاقا توسط ترامپ اعمال شده بود و حق پناهندگی مهاجران را از آن‌ها سلب می‌کرد، با اعتراض بسیاری از دموکرات‌ها مواجه شده است.

عنوان ۴۲ یک قانون بهداشت عمومی و رفاه است که در سال ۱۹۴۴ تصویب شد و به آمریکا این اختیار را می‌دهد تعیین کند که آیا یک بیماری مسری در یک کشور خارجی خطر جدی شیوع در یک کشور خارجی را به همراه دارد یا خیر. این دقیقاً همان کاری است که ترامپ در آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ انجام داد. در مارس ۲۰۲۰، در بحبوحه افزایش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، دولت ترامپ تفسیر جدیدی از عنوان ۴۲ ارائه کرد: ماموران گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده می‌توانند فوراً هر کسی را که بدون مجوز وارد کشور می‌شود برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اخراج کنند.

اداره گمرک و محافظت مرزی آمریکا در دو سال گذشته بسیاری از مهاجران غیرقانونی را به بهانه عنوان ۴۲ بلافاصله بعد از مواجهه اخراج کرده است. با لغو این عنوان بسیاری از این مهاجران اجازه خواهند داشت در مرزها باقی بمانند و تقاضای رسیدگی به پناهندگی خود را داشته باشند که به گفته تحلیلگران اوضاع را وخیم‌تر خواهد کرد و افراد بیشتری مبادرت به مهاجرت خواهند کرد.

این سیاست قرار است در ۲۳ ماه مه (دوم خرداد) پایان یابد و در حالی که دولت بایدن می‌گوید از نظر لجستیکی برای افزایش مهاجرت و پذیرش پناهجویان آماده است، این مسئله به چالشی بحث‌برانگیز در میان دموکرات‌ها در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای تبدیل شده است.

بر اساس تازه ترین آمارها، مقام‌های اداره مهاجرت مکزیک، از اول ژانویه سال میلادی جاری (۲۰۲۲) تا ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین ماه)، ۱۱۵ هزار و ۳۷۹ مهاجر غیرقانونی را دستگیر کرده‌اند.

اداره گمرگ و محافظت مرزی آمریکا نیز گزارش داد که ۲۲۱ هزار و ۳۰۳ مهاجر غیرقانونی را در ماه مارس (اسفند- فرردین) در مرز آمریکا و مکزیک بازداشت کرده است.

https://irna.ir/xjKvVp

**سند تعهدات ایران برای الحاق به سازمان شانگهای در سمرقند امضا می شود

دبیرکل سازمان همکاری‎های شانگهای روز جمعه اعلام کرد که در سایه الحاق ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای، سند رسمی تعهدات این کشور در اجلاس سران در سمرقند به امضا خواهد رسید.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

ژانگ مینگ گفت: ما انتظار داریم که رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای سندی را درباره تعهدات ایران برای الحاق به این سازمان در اجلاس سمرقند امضا کنند تا بعد از آن تهران بتواند تعهدات خود را مطابق با روندهای آن به پایان رسانده و عضویت خود را در سازمان همکاری‌های شانگهایی تکمیل کند.

تصمیم برای عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای در اجلاس سال گذشته رهبران این سازمان در تاجیکستان گرفته شد.

به گفته دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای، بلاروس نیز اخیرا درخواستی را برای عضویت خود در این سازمان ارائه کرده است.

ژانگ مینگ در این خصوص اظهار داشت: سازمان همکاری‌های شانگهای به طور فعالانه در حال بررسی درخواست بلاروس است و هماهنگی‌های فراوانی از جانبه دبیرخانه در این رابطه در حال انجام است. ما اعتقاد داریم که در نهایت در این خصوص اجماع حاصل خواهد شد.

وی افزود: به جز ایران و بلاروس، شمار زیادی از کشورها خواستار عضویت یا عضویت ناظر در سازمان همکاری‌های شانگهای هستند.

دبیرکل سازمان همکاری‌های شانگهای خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم تا نقش مهمی را در ثبات و امنیت منطقه‌ای، گسترش دامنه منافع مشترک کشورهای عضو و کمک به توسعه یک سیستم مدیریت جهانی در راستای عادلانه‌تر بازی کنیم.

ژانگ مینگ تصریح کرد: ما از عضویت هر کشوری که با روح سازمان همکاری‌های شانگهای سازگار بوده و خود را با چارت آن تطبیق دهد، استقبال می‌کنیم.

اجلاس سران کشورهای عضو این سازمان قرار است طی روزهای پانزدهم و شانزدهم سپتامبر در شهر سمرقند ازبکستان برگزار شود.

درحال حاضر کشورهای روسیه، هند، قزاقستان، قرقیزستان، چین، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان اعضای اصلی این سازمان هستند. افغانستان، بلاروس، ایران و مغولستان عضو ناظر و شمار دیگری از کشورها مانند ازمنستان، جمهوری آذربایجان، کامبوج، نپال، سری لانکا و ترکیه هم عضو شریک این سازمان محسوب می‌شوند.

در اجلاس سال گذشته که با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رییسی در شهر دوشنبه برگزار شد، اعضا بعد از چندین سال با درخواست عضویت کامل ایران موافقت کردند و بعد از امضای سند تعهدات در اجلاس آتی، ایران به طور کامل عضو این سازمان خواهد شد.

https://irna.ir/xjKvXT

**پایگاه آمریکا در شرق سوریه هدف موشک قرار گرفت

پایگاه نظامی آمریکا در میدان گازی کونیکو در استان دیرالزور سوریه با موشک هدف قرار گرفت.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

شبکه الاخباریه سوریه روز جمعه به نقل از منابع محلی اعلام کرد که دو موشک به پایگاه غیرقانونی نظامیان آمریکا در این میدان گازی اصابت کرده است.

هنوز از جزییات این حمله موشکی وخسارت یا تلفات احتمالی آن گزارشی منتشر نشده است.

۱۲ شهریورماه نیز منابع خبری از شنیده شدن صدای چند انفجار در پایگاه نظامی آمریکا در میدان نفتی العمر درشرق سوریه خبر داده بودند.

در هفته‌های گذشته بارها پایگاه‌های مختلف نظامیان اشغالگر آمریکا در شرق سوریه با موشک و پهپاد هدف قرار گرفته است.

https://irna.ir/xjKvZ9

**فرودگاه بین المللی حلب فعالیت خود را از سرگرفت

وزارت حمل و نقل سوریه از آغاز به کار دوباره فرودگاه بین المللی حلب خبرداد.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

وزارت حمل و نقل این کشور در بیانیه ای اعلام کرد که فرودگاه بین المللی حلب از ظهر امروز (جمعه)، فعالیت خود را از سر گرفته است.

در این بیانیه آمده است که کارمندان سازمان هواپیمایی با همکاری شرکت های داخلی اقدام به ترمیم خسارت های وارد شده به این فرودگاه در حمله موشکی سه شنبه شب رژیم صهیونیستی کردند و فعالیت در این فرودگاه از امروز از سرگرفته شد.

وزارت حمل و نقل سوریه از شرکت های هواپیمایی مستقر در این فرودگاه خواست، برنامه پروازهای ورودی و خروجی خود را از روز جمعه تنظیم کنند.

رژیم صهیونیستی ۱۵ شهریورماه و پیش از آن در ۹ شهریورماه باند فرودگاه حلب را با چند موشک هدف قرارداد و خسارت هایی به آن وارد کرد.

https://irna.ir/xjKvZv

آینده مبهم سلطنت چارلز سوم

چارلز سوم پسر ارشد الیزابت دوم درحالی بلافاصله پس از فوت ملکه بر مسند قدرت تکیه زده است که از یک سو اختلافات خانوادگی و از سوی دیگر فشار جنبش‌های ضد سلطنتی و همچنین خطر تجزبه انگلیس آینده تاج‌وتخت او را تهدید می‌کند.

از ابهام درآینده سلطنت استعمار پیر تا اعلام وضعیت اضطراری درآمریکا

چارلز طبق جدول زمان‌بندی امروز به عنوان حاکم با نخست وزیر و اعضای دولت انگلیس دیدار خواهد کرد. او همچنین قرار است نخستین نطق خود را به عنوان پادشاه جدید ارائه کند.

فرزند ارشد الیزابت که پس از مدتها انتظار در سن ۷۳ سالگی سلطنت را به دست گرفته است در روزهای آینده به سایر ایالت‌های انگلیس یعنی اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی نیز سفر خواهد کرد تا با مقام های رسمی این مناطق به عنوان فرمانروای جدید ملاقات کند.

برگزاری جلسات اضطراری پارلمان برای ادای احترام به مرگ ملکه در مناطق مختلف کشور، آیین شلیک توپ و به صدا درآمدن ناقوس کلیسا از دیگر برنامه‌های جانبی است که هم زمان با تشریفات انتقال جسد الیزابت از اسکاتلند به لندن اجرا خواهد شد.

الیزابت در روزهای اخیر به کاخ بالمورال که در واقع اقامتگاه تابستانی او در اسکاتلند محسوب می‌شود رفته بود و آخرین وظیفه سلطنتی خود را دو روز پیش از مرگش با صدور حکم نخست وزیری لیز تراس به پایان رساند. اما کهولت سن و ناتوانی او در انجام وظایف سلطنتی در ماه‌های اخیر آشکار شده بود و نامبرده از شرکت در بسیاری از مراسم عمومی بازماند.

دربار به ویژه در ماه‌های اخیر سعی بلیغی را صورت داد تا با حضور کوتاه وی در برخی مراسم به گمانه‌زنی‌ها درباره وخامت حال وی پایان دهد اما برخلاف این انتظار، کمر خموده، جثه نحیف‌تر، دستان کبود و چهره بی‌حال الیزابت خبرساز شده بود.

عصر پنجشنبه کاخ باکینگهام با صدور بیانیه‌ای ۲۶ کلمه‌ای، مرگ الیزابت را به صورت رسمی تائید کرد و به این ترتیب عملیات «لندن بریج» شامل اطلاع رسانی به نخست وزیر، دستگاه‌های حکومتی و رهبران کشورهای مشترک‌المنافع فعال شد. همچنین طرح روی اسکناس‌ها، سکه‌ها و تمبرها تغییر خواهد کرد و نام ملکه از روی لباس فرم پلیس و گذرنامه‌ انگلیس حذف خواهد شد. سرود ملی هم از خداوند ملکه را حفظ کند به خداوند پادشاه را حفظ کند تغییر می‌کند.

اما این تحول ممکن است با واکنش‌های متفاوتی از سوی کشورهای مشترک‌المنافع روبرو شود که عالی‌ترین مقام سلطنتی انگلیس حاکم آن‌ها نیز محسوب می‌شود.

کشورهای مشترک‌المنافع مجموعه‌ای از ۵۳ کشور مستقل است که اکثراً مستعمره امپراتوری انگلیس بوده‌اند. این کشورها روی‌هم حدود ۳۰٪ جمعیت کره زمین یعنی ۲.۴ میلیارد نفر را تشکیل می‌دهند.

چارچوب همکاری کشورهای این ارگان بر اساس اعلامیه سنگاپور مصوب سال ۱۹۷۱ حول توسعه ارزش‌های مشترک مانند حقوق بشر، حکومت قانون، آزادی‌های فردی، مساوات، دموکراسی، تجارت آزاد، صلح جهانی و همکاری‌های چند جانبه‌است.

الیزابت دوم نماد همبستگی میان تمامی ۵۳ عضو ارگان کشورهای مشترک‌المنافع بشمار می‌رفت و اینک چارلز این مسئولیت را به دوش خواهد کشید. البته عضویت در این ارگان به‌عنوان اتحاد سیاسی تلقی نمی‌شود و پذیرش چارلز به‌عنوان نماد ارگان، به معنای پیروی سیاسی کشورهای عضو از انگلیس نیست. با این حال بسیاری از این کشورها دل خوشی از یدک کشیدن نام سلطنت انگلیس ندارند.

به طور مثال جنبش‌های ضد سلطنتی در استرالیا بشدت فعال و خواهان استقرار نظام غیر سلطنتی هستند. مرداد ماه گذشته بود که اظهارات یک سناتور استرالیایی در مجلس خبر ساز شد. نماینده بومیان استرالیا هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور، ملکه انگلیس را که رئیس کشور استرالیا نیز محسوب می‌شود، یک «استعمارگر» توصیف کرد.

در این مراسم «لیدیا تورپ» مشت های گره کرده خود را هنگام سوگند یاد کردن در مجلس سنای این کشور به بالا آورد و ملکه الیزابت انگلیس را یک استعمارگر خطاب کرد. او در مجلس سنای استرالیا در هنگام ادای سوگند گفت: صادقانه و با خلوص نیت سوگند یاد می‌کنم که با ملکه استعمارگر، الیزابت دوم عهد ببندم و به وی وفادار باشم.

پس از این اظهارات تورپ، رئیس سنای استرالیا به وی گفت که سوگند وی قابل قبول نیست و وی باید یک مرتبه دیگر و به شکل صحیح سوگند یاد کند.

بر اساس قانون اساسی فعلی استرالیا، تمامی سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان این کشور باید برای آغاز به کار در پارلمان، سوگند وفاداری به ملکه انگلیس یاد کنند. اما تورپ، استرالیا را یک «پروژه استعماری» توصیف کرده و معتقد است که پرچم این کشور نماینده او نیست.

با این حال مرگ الیزابت می‌تواند زمینه‌ای برای افزایش تحرکات جنبش‌های جمهوری‌خواه در استرالیا باشد و پس‌لرزه های آن به سایر کشورهای مشترک‌المنافع سرایت کند که موجب تضعیف سلطنت انگلیس می‌شود.

در داخل هم جنبش جمهوری‌خواه انگلیس که هزاران عضو و ده‌ها هزار طرفدار دارد سالهاست که خواهان برگزاری همه پرسی در خصوص آینده نظام سلطنتی انگلیس است و تاکید دارد که این نظام یادآور ستم‌هایی است که پادشاهان انگلیس بر مردم روا داشته‌اند.

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که بیشتر اعضای دومین حزب سیاسی انگلیس (کارگر)، مخالف نظام سلطنتی در این کشور هستند و از خواندن سرود ملی انگلیس در تمجید از ملکه الیزابت خجالت می‌کشند.

تحقیقات موسسه نظرسنجی «یوگوو» (YouGov) حاکیست که فقط ۱۵ درصد اعضای این حزب به تاریخ انگلیس مفتخر و ۴۳ درصد دیگر از تاریخ استعمارگری آن شرمنده و سرافکنده هستند. بر همین اساس ۶۲ درصد خواستار براندازی نظام سلطنتی و استقرار نظام جمهوری هستند.

تحقیقات صورت گرفته همچنین نشان می‌دهد که از هر پنج عضو حزب کارگر، فقط یک نفر از سرود ملی انگلیس در تمجید از ملکه‌ این کشور احساس افتخار می کند و بقیه خجل و حتی عصبانی هستند.

نخواندن سرود ملی انگلیس توسط «جرمی کوربین» رهبر پیشین حزب کارگر، هفت سال پیش هم خبر ساز شد که او در مراسم یادبود شهدای جنگ جهانی دوم با حضور مقام های سلطنتی و مسوولین سیاسی همخوانی نکرد.

از سویی، خیزش گروه‌های جدایی طلب در اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز تهدید جدی درمورد یکپارچگی انگلیس بشمار می‌رود. نیکلا استرجن سروزیر اسکاتلند قصد دارد تا در ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۷ مهر ۱۴۰۲) همه‌پرسی استقلال این منطقه را برگزار کند.

هرچند دولت لندن مخالفت خود را با این مساله اعلام کرده است اما دو روز پیش گزارش شد که دیوان عالی با صدور حکمی به نفع دولت محلی اسکاتلند رای داده است. به این ترتیب اگر همه پرسی اسکاتلند برگزار شود و مردم این منطقه به جدایی از انگلیس رای دهند، می‌توان انتظار داشت که چارلز شاهد دومینوی تجزبه کشورش خواهد بود.

از سویی مشکلات عمیق در داخل خانواده سلطنتی دورنمای مبهمی را درباره آینده تاج‌وتخت در این کشور ترسیم می‌کند. با آغاز سلطنت چارلز، ویلیام فرزند ارشد او به عنوان ولیعهد درآمد. اما فرزند دیگر چارلز، هری و همسرش مگان مرکل از سال‌ها پیش تصمیم گرفتند از مدار خانواده سلطنتی خارج شوند و در واقع خود را از ارث محروم کنند. مرکل بعدا در مصاحبه‌ای مشترک با هری فاش کرد که نژادپرستی تا چه حد در خانواده سلطنتی ریشه دوانده است.

مارکل که «دوشس ساسکس» لقب دارد، دراین مصاحبه که از سوی نزدیک به ۱۲.۳ میلیون نفر در انگلیس مشاهده شد، گفت که شرایط در خانواده سلطنتی برای وی به اندازه ای خفقان آور بوده که به فکر خودکشی افتاده بود.

مارکل در بخشی از این مصاحبه خانواده سلطنتی را به نژادپرستی متهم کرده و گفته که آن‌ها تا پیش از به دنیا آمدن فرزندش آرچی «نسبت به رنگ پوست این کودک که تا چه اندازه می تواند «سیاه» باشد – پدر سفید و مادر سیاهپوست دورگه – ابراز نگرانی می کردند.»

الیزابت در واکنش به این مصاحبه گفته بود که موضوعات مطرح شده ، به ویژه در مورد اتهام نژادپرستی، نگران کننده است و جدی تلقی شده و به صورت خصوصی در داخل خانواده رسیدگی می‌شود. اما اختلافات در این خصوص تا دم مرگ الیزابت ادامه داشت و مارکل از عزیمت به اسکاتلند خودداری کرد. هری هم که عصر پنجشنبه به اسکاتلند رفته بود، ۱۲ ساعت دوام نیاورد و با ترک تشریفات خاکسپاری به لندن بازگشت. از این رو پاسخ این سووال که چارلز تا چه اندازه بتواند تشدید اختلافات داخلی و پس‌لرزه‌های آن را مهار کند چندان روشن نیست. این درحالیست که برادر پادشاه، اندرو هم به واسطه فساد اخلاقی با اتهام های جدی روبروست و به همین خاطر امتیازهای سلطنتی و عناوین نظامی خود را واگذار کرده است.

امروزه تمام رسانه‌های انگلیس سرگرم پوشش اخبار مراسم خاکسپاری الیزابت و تحریک احساسات مردم هستند. اما تشریفاتی که قرار است ۱۰ روز ادامه پیدا کند، درحالی میلیاردها پوند خرج روی دست مالیات دهندگانی می‌گذارد که مردم جامعه تحت فشار سنگین هزینه‌های سرسام‌آور زندگی بسر برده و این مساله، ترکش دیگری به پیکر نیمه جان سلطنت انگلیس محسوب می‌شود.

https://irna.ir/xjKvXg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.