دکتر محمد حسن کریم‌پور پنج‌شنبه شب در حاشیه آیین اختتامیه چهاردهمین همایش زمین‌شناسی اقتصادی ایران در گناباد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به خشکسالی حدود ۲۰ سال گذشته و کمبود بارش و نزولات جوی و محدودیتهای توسعه در بخش کشاورزی، می توان از قابلیت ها و ظرفیتهای غنی معدنی در شرق کشور با برنامه ریزی صحیح و اصولی به عنوان عامل مهم برای توسعه و رونق اقتصادی این منطقه بهره گرفت.

وی ادامه داد: از این میان گناباد با برخورداری از ذخایر غنی معدنی از مناطق بسیار مستعد در این زمینه به شمار می رود که با توسعه سرمایه گذاری در زمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی می توان گامهای موثری برای رشد و توسعه و رونق اقتصادی منطقه برداشت.

کریم‌پور اضافه کرد: انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون با برگزاری ۱۴ همایش زمین شناسی اقتصادی در تلاش است تا رویدادهای علمی، پایان نامه ها و تحقیقات دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی در زمینه زمین شناسی و اکتشافات و استخراج مواد معدنی و علوم مرتبط را به صورت هدفمند و متناسب با نیازهای روز جامعه و تقاضا محوری جهت دهی کند تا اثر بخشی بیشتر آنها در حیطه عمل افزایش یابد.

دکتر کریم پور گفت: شهرستانهای دامغان و گناباد برای برگزاری چهاردهمین همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران مورد توجه قرار داشت که از این میان گناباد با عنایت به ظرفیتهای غنی و شاخص معدنی به عنوان مکان این همایش انتخاب شد.

دبیر علمی چهاردهمین همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران هم به خبرنگار ایرنا گفت: این همایش تخصصی در حوزه های اکتشاف و استخراج معدن شامل زمین شناسی اقتصادی، اکتشافات ژئوشیمیایی، اکتشافات ژئوفیزیکی، پترولوژی (مرتبط با زمین شناسی)، دانش و انتخاب اهداف اکتشافی، اکتشافات معدنی و محیط زیست، کانه آرایی، سنجش از دور GIS، اکتشاف معدنی، زمین شیمی و هیدروشیمی، جغرافیا، مواد، متالوژی و معدن به مدت ۲ روز برگزار شد.

صدیقه زیرجانی زاده افزود: از مجموع یکصد مقاله ارسالی از اساتید و محققان و دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور به دبیرخانه همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، ۹۵ مقاله پذیرفته شده است که از این تعداد ۴۲ مقاله به صورت سخنرانی و ۵۳ مقاله در قالب پوستر طی برگزاری همایش مزبور ارایه شدند.

چهاردهمین همایش انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران شانزدهم و هفدهم شهریورماه به میزبانی مجتمع آموزش عالی گناباد برگزار شد.

مرکز شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.