به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سردار «علی اکبر جاویدان» روز پنجشنبه در قرارگاه اربعین انتظامی استان کرمانشاه افزود: روز گذشته بیش از ۳۲ هزار زائر از طریق مرز خسروی عزام عتبات عالیات شدند تا در مراسم پیاده روی اربعین حسینی (ع) شرکت کنند.

وی ادامه داد: عبور این تعداد زائر از مرز خسروی در روز گذشته (چهارشنبه) نسبت به روز قبل از آن حدود ۱۰ هزار نفر افزایش داشته است.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه همچنین با اشاره به مطلوب بودن وضعیت امکانات و شرایط زیرساختی مرز خسروی، امنیت حاکم بر این مرز را نیز بسیار مطلوب عنوان کرد و گفت: بیش از ۸۰ هزار و ۲۰۰ نفر زائری که پایانه خسروی را برای تردد خود انتخاب کرده اند بدون هیچ مشکلی به کربلای معلی مشرف شده اند.

وی همچنین از فعال بودن ۵۸ گیت در مرز خسروی خبر داد و گفت: نمایندگان همه پلیس های تخصصی و معاونت ها از جمله پلیس آگاهی، امنیت عمومی، امنیت اقتصادی، راه، راهور، وظیفه عمومی نیز در مرز مستقر و آماده ارائه خدمات و مشاوره های لازم به زائران هستند.

سردار جاویدان ادامه داد: نکته ای که زائران اربعین باید مدنظر داشته باشند این است که در مرز هیچ گونه خدماتی از نظر صدور و تمدید گذرنامه انجام نمی شود و این افراد باید در شهر کرمانشاه و یا شهرستان های استان خدمات مربوط به گذرنامه خود را دریافت کنند.

او گفت: با توجه به حجم زیاد مراجعه کنندگان به ادارات گذرنامه در سطح استان، مجموعه انتظامی برای تسهیل و تسریع کار زوار یک واحد تمدید گذرنامه در مرکز پلیس گذرنامه کرمانشاه راه‌اندازی کرده و کسانی که گذرنامه آن‌ها از سال ۹۱ به بعد که ایراد و مخدوش نباشد برای ۶ ماه و یکبار خروج از مرز تمدید می‌کند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به حضور ۱۴۰ تیم پلیس در جاده های استان به منظور برقراری امنیت در راه ها و محورهای مواصلاتی، خاطرنشان کرد: در ایام اربعین بیش از سه هزار و ۵۰۰ نیروی پلیس در حوزه های مختلف مشغول خدمات رسانی به زائران حضرت امام حسین (ع) خواهند بود.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است که خسروی – منذریه مسیر اصلی به سمت جاده بغداد پایتخت عراق و از این طریق به کشور سوریه و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

مرز رسمی خسروی در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به دلیل مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زائران ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ ساخته شده تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی‌ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زائران عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.

مرز رسمی خسروی – منذریه مسیر اصلی جاده ایران به سوی بغداد پایتخت عراق است که این جاده در ادامه به سوریه متصل شده و در نهایت به بندر حلب در ساحل دریای مدیترانه متصل می‌شود.

زائرانی که مرز خسروی را برای ورود به عراق انتخاب می کنند پس از عبور از شهرهای دیالی و بغداد به کاظمین سپس کربلا و نجف می رسند. همچنین پیش از زیارت امام حسین(ع)، به امامان مدفون در کاظمین و سامرا عرض ادب می کنند و همین موضوع خسروی را به «مسیر ولایت» ملقب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.